Uczysz się polskiego albo zamierzasz zacząć? Póki co nie możesz zapoznać się z elementami polskiej kultury w oryginale, ale jeśli znasz angielski, to mamy dla ciebie interesujące propozycje:

1.Czytaj książki, najlepiej dwujęzyczne, w których na tej samej stronie jest tekst po polsku i po angielsku. Ewentualnie możesz też czytać polskie książki w wersji angielskiej.

2.Chodź do teatru. Żaden z zapytanych przeze mnie uczniów nie był w żadnym warszawskim teatrze. Uczniowie myślą, że nie ma sensu tam chodzić, skoro oni są początkujący, a sztuka jest po polsku. Ale to nieprawda! W niektórych warszawskich teatrach wystawiane są współczesne polskie sztuki z angielskimi napisami wyświetlanymi nad sceną.

3.Słuchaj polskiej muzyki:

a.Najpierw wysłuchaj wybranej przez siebie piosenki bez patrzenia na teledysk ani tekst.

b.Następnie wysłuchaj piosenki, równocześnie oglądając teledysk.

c.Potem słuchaj, patrząc w polski tekst (bez teledysku).

d.Na końcu słuchaj muzyki, patrząc i na polski tekst i na jego angielskie tłumaczenie. Jeśli ostatni etap jest dla ciebie za szybki, zatrzymuj muzykę.

Moja rada: zamień słuchanie polskiej piosenki w zabawę. Zanim włączysz angielskie tłumaczenie, spróbuj zgadnąć, o czym śpiewa wokalistka/ wokalista.

4.Oglądaj polskie filmy, seriale, filmiki, reklamy na YouTubie z angielskimi napisami. Także niektóre warszawskie kina mają w swoim repertuarze polskie filmy z angielskimi napisami.

5.Dla osób już trochę znających j. polski: słuchaj polskich audiobooków (opowiadań, wierszy). Świetnym pomysłem jest połączenie słuchania polskiego audiobooka z jednoczesnym patrzeniem na polski tekst.

 



Powrót PODZIEL SIĘ TYM POSTEM: