1. Wykształcony. Musi znać bardzo dobrze język polski oraz – co równie ważne – wiedzieć, jak go nauczyć: etapami, na lekcjach, które kolejno logicznie z siebie wynikają. Tu nie ma miejsca na przypadkowość.

2. Przygotowany do lekcji – nie oznacza to, że skserował następny rozdział z książki. Lektor świetnie przygotowany to taki, który przed lekcją przejrzał kilka podręczników i na ich bazie utworzył własny scenariusz lekcji. Reżyserem lekcji powinien być właśnie lektor, a nie autor podręcznika!

3. Zafascynowany tym, czego uczy. Po błysku w oku go poznacie ;)

4. Wymagający. Dlaczego lektor wymaga? Bo chce cię nauczyć. Gdy jesteś uczniem wymagającego nauczyciela, czasem może się zdarzyć, że będziesz zaskoczony rosnącymi oczekiwaniami wobec ciebie. Ale po latach to właśnie tego nauczyciela będziesz najmilej wspominał. Bo nauczyciel – jak sama nazwa wskazuje – ma nauczyć.

5. Motywujący – potrafi podać ci naprawdę wiele powodów, dla których warto uczyć się polskiego.

6. Słowny. Zadał pracę domową? To musi ją sprawdzić. Zadanie pracy domowej to niepisana umowa: ja zadaję – ty odrabiasz – ja sprawdzam. Uczeń, który jest tak dobrze zorganizowany, że znajduje czas na odrobienie pracy domowej, czyli trzyma się umowy, zasługuje na pochwałę.

7. Cały czas się uczy: 1. polskiego (bo w naszym języku zachodzą przecież zmiany!), 2. nowoczesnych technologii ułatwiających naukę uczniom.

8. Dobry słuchacz. To uczeń jest najważniejszy, nie lektor. Mówi uczeń, lektor słucha, a kiedy trzeba poprawia. Jak poznać, czy twój lektor jest dobrym słuchaczem? W poniedziałek mówi, jak spędził weekend, po czym pyta o twój weekend. Z tą różnicą, że on mówi jedno zdanie, a tobie pozwala się wygadać.

9. Sprawdza twoje postępy w nauce, np. robiąc testy.

10. Godny zaufania. Masz problem niezwiązany bezpośrednio z kursem? Lektor powinien być osobą zaufaną na tyle, że nie boisz się go o nic zapytać. 

Wydaje wam się, że przesadzam, bo taki lektor nie istnieje? Jeśli tak myślicie, to znaczy, że jeszcze na takiego nie trafiliście. Szukajcie, bo warto. Naprawdę poczujecie różnicę.Powrót PODZIEL SIĘ TYM POSTEM: